1 sierpnia 2022

ZDROWY STYL ŻYCIA OCZAMI PARTY

Witajcie,

 Misją „Party” jest nie tylko tworzenie pysznego jedzenia, ale także kreowanie cateringowych trendów oraz zwiększanie świadomości w dziedzinie zdrowego i racjonalnego odżywiania… jest to główny powód, dla którego zdecydowaliśmy się na stworzenie bloga, na którym będziemy mogli dzielić się z Wami naszymi spostrzeżeniami i ciekawostkami ze świata cateringu. Znajdziecie tu ciekawe przepisy, porady, będziemy starali się przybliżyć Wam wciąż tajemniczy świat cateringu…

Na pierwszy ogień ruszymy z tematem dość drażliwym, ale niezwykle ważnym …  czyli jak nie zwariować we współczesnym świecie zdrowego odżywiania…

Coraz częściej spotykamy się z pytaniami o asortyment z eliminacją pewnych składników lub wersję „fit” klasycznych produktów z naszego menu. Świadczy to o rosnącej wiedzy żywieniowej, jednak, czy aby na pewno zdajemy sobie sprawę z pułapek żywieniowych, które na nasz czyhają ?

Główną zasadą zdrowego odżywiania jest, aby kierować się zasadą 4xU.

    Umiarkowanie, czyli spożywanie jedynie takich ilości pokarmu, które są nam potrzebne, aby utrzymać organizm w zdrowiu, bez poczucia przejedzenia.  Aby to osiągnąć posiłki należy spożywać bez pospiechu, dokładnie przeżuwając poszczególne kęsy. Takie postępowanie ułatwia trawienie i szybciej zaspokaja uczucie głodu. 

    Uregulowanie rozumiane przez regularne spożywanie posiłków.  Najkorzystniejsze dla naszego organizmu jest jedzenie co 3 – 4 godziny, ok. 4 – 5 posiłków dziennie. Najczęstszym błędem żywieniowym jest podjadanie, którego główną przyczyną jest brak planowania posiłków. Zbyt duże przerwy między posiłkami powodują, że jesteśmy w stanie zjeść znacznie więcej niż w danym momencie potrzebuje nasz organizm, co tym samym nie ułatwia zachowania umiaru.

    Urozmaicenie, czyli uwzględnienie w codziennym jadłospisie produktów ze wszystkich grup: produktów zbożowych, warzyw i owoców, mleka i jego przetworów, produktów mięsnych i ryb. Zasada urozmaicenia powinna dotyczyć wszystkich posiłków, aby nie dopuścić do powstania niedoborów podstawowych składników. 

Unikanie nadmiaru tłuszczu, cukru i soli. Biorąc pod uwagę temat, który zdecydowaliśmy się poruszyć, unikanie jest zasadą, która wiąże się z największą ilością błędów żywieniowych. Ograniczenie tłuszczu, cukru oraz soli nie oznacza, bowiem całkowitego wykluczenia ich z diety! Należy zdawać sobie sprawę z tego, że są to składniki, które w małych ilościach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przypadku tłuszczu dotyczy to głównie nienasyconych kwasów tłuszczowych, występujących w olejach roślinnych, orzechach, niektórych owocach oraz rybach, pełniących ważną rolę w profilaktyce miażdżycy. Podstawowym źródłem cukrów prostych, stanowiących substrat energetyczny, powinny być natomiast owoce i warzywa. W tym przypadku unikać powinniśmy głównie słodyczy, które nie niosą za sobą żadnych korzyści zdrowotnych, a jedynie czysto hedonistyczne wrażenia. Sód zawarty w soli jest natomiast głównym składnikiem regulującym gospodarkę wodną organizmu. W nadmiarze może być jednak jedną z przyczyn nadciśnienia.

Należy pamiętać, że zdrowa dieta wymaga pracy i zaangażowania i najważniejsze jest to, aby nie chodzić na skróty, korzystając z produktów sztucznie odtłuszczanych i wysoko zmodyfikowanych, które często są pułapką. Eliminowany składnik zazwyczaj trzeba zastąpić innym, nie koniecznie lepszym dla naszego zdrowia. 

Prawidłowe odżywianie nie oznacza odmawiania sobie wszystkiego. Gdy mamy ochotę na kawałek czekolady czy plasterek smażonego boczku, nie musimy z nich rezygnować. Wystarczy zjeść później nieco mniejszy posiłek, tak aby nie przekroczyć dziennej liczby wymaganych kalorii. A na co dzień zwracać większą uwagę na jakość produktów znajdującej się w naszej diecie, wybierając te jak najmniej przetworzone.

Dlatego też wszystkim tym którzy poszukują dietetycznych pączków radzimy pofolgować sobie od czasu do czasu i pozwolić sobie na kilka dodatkowych kalorii ukrytych w tradycyjnym pączku z ulubionym nadzieniem lub całkowicie z niego zrezygnować na rzecz porcji owoców lub warzyw.

Oprócz informacji związanych z różnymi aspektami jedzenia, mamy zamiar uchylić Wam również rąbka tajemnicy z dziedziny kompleksowej organizacji eventów. Zapraszamy do śledzenia naszych kolejnych wpisów.